صندلی – جای نشستن رژیم غذایی مدیترانه ای

صندلی – جای نشستن: رژیم غذایی مدیترانه ای فواید روغن زیتون آنتی اکسیدان مواد غذایی رژیم غذایی روغن زیتون مبتلا شدن سبزیجات استفاده

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی مهمترین دغدغه سفره افطار خانواده ایرانی , قیمت

بازار کشور عزیزمان ایران بار دیگر رنگ و بوی رمضان به خود گرفته هست؛ با فرا رسیدن ماه مبارک رمضان تامین کالاهای پرمصرف و پرتقاضا در بازار در دستور کار قرار می گی

مهمترین دغدغه سفره افطار خانواده ایرانی , قیمت

قیمت؛مهمترین دغدغه سفره افطار خانواده ایرانی

عبارات مهم : ایران

سینکی: اقلام پرمصرف خوراکی در ماه مبارک رمضان 15 درصد کمتر عرضه می شود

بازار کشور عزیزمان ایران بار دیگر رنگ و بوی رمضان به خود گرفته هست؛ با فرا رسیدن ماه مبارک رمضان تامین کالاهای پرمصرف و پرتقاضا در بازار در دستور کار قرار می گیرد.

به گزارش خبرانلاین، امسال ماه مبارک رمضان در حالی از راه می رسد که بازار ارز کشور عزیزمان ایران سایر بازارها را تحت تاثیر خود قرار داده است.

مهمترین دغدغه سفره افطار خانواده ایرانی , قیمت

افزایش یکباره قیمت ارز در کنار بی ثباتی قیمت ها و اعلام ارز تک نرخی 4200 تومانی از سوی دولت، دست به دست هم داد تا بازار کشور عزیزمان ایران شرایطی متفاوت از گذشته را تجربه نماید.

هر چند بنا بر اعلام مقامات دولتی جریان تخصیص و تامین ارز در کشور طی دو ماه اخیر نه با اختلال که با مندی مواجه است ولی همین توصیه کافی بود تا بعضی دست به زیاد کردن قیمت ها زده و تلاش کنند از آب گل آلود موجود جهت خود ماهی دست و پا کنند.

بازار کشور عزیزمان ایران بار دیگر رنگ و بوی رمضان به خود گرفته هست؛ با فرا رسیدن ماه مبارک رمضان تامین کالاهای پرمصرف و پرتقاضا در بازار در دستور کار قرار می گی

بازار کالاهای مصرفی در ماه مبارک رمضان همواره زیر ذره بین قرار می گیرد آیا که زیاد کردن مصرف اقلام خوراکی خاص نظیر روغن و شکر و خرما و تخم مرغ و حتی در بعضی موارد برنج و گوشت و مرغ ، باعث می شود مساله تامین کالا به مساله ای با اهمیت بدل شود.

حسن یونس سینکی، معاون امور اقتصادی و بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرده است در ماه مبارک رمضان اقلام پرمصرف خوراکی و کالاهای اساسی با قیمتی به میزان 15 درصد کمتر از قیمت های کنونی در بازار عرضه می شود و از این بابت نگرانی ای وجود ندارد.

بررسی ها ولی نشان می دهد با وجود نوسان بازار ارز و گزارش مشکلاتی در این حوزه بازار اقلام پرمصرف در ماه مبارک رمضان بازاری با ثبات است.

مهمترین دغدغه سفره افطار خانواده ایرانی , قیمت

سفره افطار

تورم جزء جدایی ناپذیر اقتصاد کشور عزیزمان ایران در دهه های گذشته بوده است از این رو اقتصاد و افکار عمومی همواره انتظار رشد قیمت ها را داراست. جهت نخستین بار در چهل سال اخیر ولی قیمت تورم در کشور عزیزمان ایران جهت دو سال پیاپی تک رقمی مانده هست. با این حال بعضی با استناد به بحران بازار ارز در ماه های آخر سال و زیاد کردن قیمت ارز نگرانی هایی را در خصوص بازار کالاهای اساسی طرح می کردند.

بازار کشور عزیزمان ایران بار دیگر رنگ و بوی رمضان به خود گرفته هست؛ با فرا رسیدن ماه مبارک رمضان تامین کالاهای پرمصرف و پرتقاضا در بازار در دستور کار قرار می گی

بررسی ها نشان می دهد در میان اقلام لبنی ، که یکی از پرمصرف ترین اقلام در سفره افطار خانوار ایرانی است ، کره زیاد کردن قیمت قابل توجهی را نسبت به سال گذشته تجربه کرده است و هر کیلو از آن قیمتی در حدود 35 هزار تومان را داراست.

بهای هر کیلو کره نسبت به مدت مشابه سال قبل زیاد کردن نزدیک به 24 درصد را نشان می دهد ولی سایر اقلام نظیر پنیرو شیربا رشد اندکیث روبرو بودند. بهای هر قالب پنیر پاستوریزه 450 گرمی در بازار در حدود 5200 تومان است که نسبت به مدت مشابه سال قبل رشدی نزدیک به 6 درصد را نشان می دهد. هر لیتر شیر نزدیک به 2950 تومان هست، 1.7 درصد زیاد کردن را داراست.

مهمترین دغدغه سفره افطار خانواده ایرانی , قیمت

قیمت هر کیلو قند و شکر ولی در بازار عوض کردن چندانی را در بازار نشان نمی دهد.هر کیلو قند قیمتی در حدود 4 هزار تومان و هر کیلو شکر نیز به طور میانگین بهایی در حدود 3200 تومان دارد. به علت مصرف حلوا، چای شیرین و خوراکی هایی از این دست مصرف قند و شکر خانواردها در ماه رمضان زیاد کردن می یابد.

قیمت هر بسته چای 500 گرمی نیز در بازار به طور میانگین حدود 25 هزار تومان هست. جهت ماه رمضان غالبا خانوارهای چهار نفره به یک تا دو بسته چای 500 گرمی نیاز دارند. هر بسته خرما نیز بین 5 تا هشت هزار تومان قیمت داشته و هر کیلو سبزی خوردن نیز حدود 3500 تومان به فروش می رسد.

این اقلام در کنار خرما، زولبیا و بامیه و البته خوراکی های پرمصرفی نظیر آش و حلیم و سبزی خوردن و نان سفره خانوار را می سازد.

بر اساس اعلام اتحادیه قنادان قیمت هر کیلو زولبیا و بامیه 14 هزار تومان است در حالی که بسیاری از شیرینی فروشی ها قیمت را به استناد ممتاز بودن این شیرینی مخصوص بیش از این رقم تعیین می کنند.

بر این اساس قیمت هر پرس آش و حلیم راحت از سوی اتحادیه کباب، حلیم، آش و غذاهای سنتی برابر با 8 هزار تومان تعیین شده است هست. قیمت هر کیلو از این خوراکی نیز به حدود 13 تا 15 هزار تومان می رسد.

برنج، گوشت و تخم مرغ

هر کیلو برنج داخلی درجه یک در بازار کشور عزیزمان ایران در حدود 13 تا 15 هزار تومان و هر کیلو برنج خارجی در حدود 9 تا 10 هزار تومان قیمت دارد. قیمت گوشت گوساله و گوشت گوسفند نیز به ترتیب حدود 43 هزار تومان و 50 هزار تومان در هر کیلو است.

در عین حال هر لیتر روغن مایع نیز در حدود 5300 تومان به فروش می رسد. بر اساس این گزارش هر کیلو مرغ نیز در بازار حدود هشت هزار تومان فروخته می شود .بهای هر شانه تخم مرغ که زیاد کردن قیمت آن در ماه های نهایی سال گذشته دستمایه انتقادات فراوانی بود، به حدود 15 هزار تومان رسیده است.

هزینه سفره افطار

با احتساب این قیمت ها ، هر وعده افطار جهت خانوار ایرانی توانایی محاسبه می یابد. با در نظر چهار پرس آش که اگر در منزل تهیه شود، بهایی کمتر از هشت هزار تومان جهت هر نفر را دارد و می توان قیمت تمام شده است آن را حدود 5 هزار تومان در نظر گرفت در کنار یک لیتر شیر، یک بسته خرما، نیم کیلو سبزی خوردن، چای و شکر و قند و نیم کیلو زولبیا و بامیه ، می توان قیمت را به طور حدودی محاسبه کرد. در عین حال باید قیمت کره و پنیر را نیز به این رقم اضافه کرد.

در این صورت هر وعده افطار در حدود 40 تا 60 هزار تومان به طور میانگین تمام می شود. البته این قیمت با توجه به توان خانوار ایرانی و قرار گرفتن انواع حلوا و خوراکی های رنگارنگ این ماه قابل زیاد کردن هست.

واژه های کلیدی: ایران | بازار | ایرانی | خوراکی | ماه رمضان | سفره افطار | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz